Jak postupovat při dopravní nehodě

1. Stala se nehoda

Ať už se jste zavinili nehodu Vy nebo kdokoliv jiný, je potřeba zajistit bezpečnost nejen těch, kteří se stali obětí nehody, ale i dalších řidičů. V případě vážné nehody u kterých dojde ke zranění neprodleně zavolejte zdravotní pomoc na čísle 155 a poskytněte první pomoc. Nezapomeňte při označování místa nehody výstražným trojúhelníkem (povinná výbava vozidla) na reflexní vestu. Doporučujeme Vám také rozsvítit (pokud je možné) výstražná světla na Vašem vozidle. Při označení nehody trojúhelníkem dbejte na Vaši bezpečnost tak aby Vás neohrozili ostatní řidiči. Pokud se stane nehoda na frekventované silnici (dálnice), snažte se dostat posádku mimo vůz (nikdy nezůstávejte v autě!).

Pozor: Neposkytnutí první pomoci zraněným či útěk z místa nehody je trestné!

2. Záznam o dopravní nehodě

Ať už jste zavinil dopravní nehodu Vy nebo někdo jiný, je z praxe vždy vhodné sepsat záznam o dopravní nehodě. Tento dokument byste měl obdržet u pojišťovny při sjednání povinného ručení, případně si jej můžete níže stáhnout ve formátu PDF. V případě, že tento dokument nebudete mít, můžete využít čistý papír ve kterém se obě strany dohodnou na vině a případném způsobu nehody. Důležitým faktorem je identifikace řidiče pomocí občanského průkazu, pasu či řidičského průkazu. Mezi nejdůležitější údaje patří:

3. Viníkem jste Vy

Jestliže jste se stal viníkem nehody, doložte poškozenému údaje potřebné pro uplatnění práva poškozeného na náhradu škody. Mezi tyto údaje patří: jméno a příjmení, bydliště, číslo občanského průkazu, SPZ, typ vozidla a doporučujeme předložit tzv. zelenou kartu podle které je možná identifikace pojišťovny. V případě, že řídíte firemní vůz uveďte název firmy, IČ, sídlo firmy a jinak stejné údaje jako SPZ a typ vozidla.

Je Vaší povinností nahlásit pojišťovně pojistnou událost! Formulář si můžete stáhnout ve formátu PDF níže. O vše ostatní se pak většinou postará pojišťovna.

4. Nehodu jste nezavinil

V případě, že jste se stal obětí dopravní nehody, budete uplatňovat nárok na náhradu škody. Postup bude dá se říci stejný jako v případě uvedeném výše. Je potřeba zajistit informace o dopravní nehodě a jeho viníkovi. Viz. záznam o dopravní nehodě.

5. Viník z místa nehody ujel

Pokud viník z místa nehody ujel, či v případech kdy jste viníka nezjistil nahlaste tuto skutečnost Policii ČR. Se záznamem o této události se obraťte na Českou kancelář pojistitelů (Štefánikova 248/32, Praha 5), která je právnickou osobou zřízenou zákonem č. 168/1999 Sb., jako profesní organizace pojistitelů, která poskytuje plnění z garančního fondu.

V kterých případech volat policii ČR