Jak změnit pojišťovnu

Písemná výpověď dohodou

- podle § 12 odst.g) zákona č. 168/99Sb.

Příklad: V květnu loňského roku jste uzavřeli pojistnou smlouvu. Nyní jste se dozvěděl, že máte možnost získat výhodnější nabídku u jiné pojišťovny a chcete ji od nového měsíce využít.

Postup: Stačí navštívit současnou pojišťovnu a podat výpověď dohodou. Případně můžete výpověď zaslat také písemně. Vzory ve formátu PDF a DOC naleznete níže. Pokud Vám bude výpověď akceptována, můžete si od nového měsíce sjednat novou smlouvu o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla u kterékoliv pojišťovny.

PDF - formulář ve formátu PDF doc - formulář ve formátu DOC

Písemná výpověď ke konci pojistného období

- podle § 12 odst. 1 písm. h) zákona č. 168/1999Sb.

Příklad: 28. února 2011 jste si zakoupil nový vůz a sjednal si i povinné ručení. Díky naší kalkulačce jste zjistil, že můžete získat levnější a výhodnější pojištění u někoho jiného. Vypovědět pojistnou smlouvu máte možnost kdykoliv během roku, ale pozor, nejpozději však 6 týdnů před ukončením současné smlouvy. V tomto případě tedy do 17. ledna 2012.

Postup: Opět je potřeba poslat výpověď, případně navštívit Vaši pojišťovnu osobně. Vzory výpovědi najdete níže. V našem příkladě si pak můžete od 28. února sjednat pojištění nové a především výhodnější.

PDF - formulář ve formátu PDF doc - formulář ve formátu DOC

Výpověď do 2 měsíců od uzavření smlouvy

- podle §12 odst.f) zákona č.168/99Sb.

Příklad: Při nákupu nového vozidla jste potřeboval uzavřít co nejrychleji povinné ručení. Bohužel jste zjistil, že platíte zbytečně za služby, které nevyužijete a především více peněz, než můžete platit u jiné pojišťovny. Nemusíte zoufat, protože do 2 měsíců od uzavření smlouvy máte podle zákona nárok na vypovězení smlouvy.

Postup: Nejpozději do 2 měsíců zašlete výpověď do současné pojišťovny nebo ji navštivte osobně. Od podání výpovědi běží osmidenní výpovědní lhůta, po jejímž uplynutí pojištění zaniká. Do té doby si spočítejte pomocí naši kalkulačky kolik můžete platit u jiné pojišťovny a sjednejte si tu nabídku, která pro Vás bude ta nejvýhodnější.

PDF - formulář ve formátu PDF doc - formulář ve formátu DOC

Další možnosti pro zánik pojištění

- Změna vlastníka vozidla -
V případě, že vozidlo změní vlastníka, pojištění zaniká. Změna majitele se dokládá kupní smlouvou nebo velkým technickým průkazem se záznamem o převodu vozidla.

- Dočasné vyřazení vozidla -
V případě, že uložíte SPZ do depozita, smlouva zaniká. Tento krok je potřeba doložit velkým technickým průkazem se záznamem o vyřazení vozidla.

- Likvidace vozidla -
V případě úplného či dočasného vyřazení vozidla smlouva také zaniká. Postačí pojišťovně doložit velký technický průkaz se záznamem této skutečnosti.

- Oznámení nové ceny pojistného -
Pojišťovna má ze zákona nárok na úpravu ceny. Vy však máte možnost tuto smlouvu ukončit a to opět písemně nebo osobně na pojišťovně. Postačí k tomu vyplnit výpověď. Tuto změnu však můžete provést pouze do 1 měsíce od provedení změny. Vzor výpovědi si můžete stáhnout níže.

PDF - formulář ve formátu PDF doc - formulář ve formátu DOC

Nemusíte se ničeho obávat, pokud Vám není něco jasné, máte možnost využít pojišťovacího specialistu, který se s Vámi po vyplnění formuláře spojí.